de gb cz Wybór czcionki standardowej Wybór czcionki średniej Wybór czcionki dużej    Wybór kontrastowej czcionki standardowej Wybór kontrastowej czcionki średniej Wybór kontrastowej czcionki dużej     Mapa strony internetowej PNGS

Góry Stołowe - kraina zrodzona z morza

_   Turystyka

 

Najczęściej zadawane pytania

 1. Czy na wejście na teren Parku Narodowego Gór Stołowych obowiązuje bilet wstępu?
  - Nie, wejście na teren PNGS jest bezpłatne. Ale! Park Narodowy Gór Stołowych pobiera opłaty za wejście na trasę turystyczną na Błędnych Skałach i Szczelińcu Wielkim. Dodatkowo osoby, które chcą wjechać na parking górny przy Błędnych Skałach również są zobowiązani zakupić osobny bilet wjazdu. Poza trasami turystycznymi, 120 km szlaków pieszych na terenie PNGS można zwiedzać bezpłatnie.
 2. Czy wejście na płatne trasy turystyczne jest limitowane?
  - Tak, jest limitowane. Zaktualizowana pula dostępnych biletów jest udostępniona na naszej internetowej dystrybucji biletów. Limity są określane na każdą godzinę osobno. Limity wynoszą:
  - 400 biletów wejściowych na każdą godzinę, w trakcie funkcjonowania kasy na Szczelińcu Wielkim
  - 350 biletów wejściowych na każdą godzinę, w trakcie funkcjonowania kasy na Błędnych Skałach.
  Poza godzinami funkcjonowania kas na trasach, możliwym jest zwiedzanie tras nieodpłatnie.
 3. W jaki sposób mogę dokonać zakupu biletu wstępu na trasy turystyczne po Szczelińcu Wielkim?
  - Bilety wstępu na trasę turystyczną po Szczelińcu Wielkim można zakupić na dwa sposoby. Preferowanym przez nas sposobem jest zakup za pośrednictwem naszej strony internetowej https://pngs.com.pl (bilet online). Bilety na trasę turystyczną można również zakupić w kasie biletowej znajdującej się przy obiekcie - w kasie odbywa się sprzedaż z puli biletów, które nie zostały wykorzystane w dystrybucji online. Brak dostępnych biletów w kasie może skutkować brakiem możliwości wejścia na trasę.
 4. W jaki sposób mogę dokonać zakupu biletu wstępu na trasę turystyczną na Błędnych Skałach?
  - Bilety wstępu na trasę turystyczną na Błędne Skały można zakupić na dwa sposoby. Preferowanym przez nas sposobem jest zakup za pośrednictwem naszej strony internetowej https://pngs.com.pl (bilet online). Bilety na trasę turystyczną można również zakupić w kasie biletowej znajdującej się przy obiekcie - w kasie odbywa się sprzedaż z puli biletów, które nie zostały wykorzystane w dystrybucji online. Brak dostępnych biletów w kasie może skutkować brakiem możliwości wejścia na trasę.
 5. W jaki sposób mogę dokonać zakupu biletu na parking przy Błędnych Skałach?
  - Bilety na parking przy Błędnych Skałach można zakupić na dwa sposoby. Preferowanym przez nas sposobem jest zakup za pośrednictwem naszej strony internetowej https://pngs.com.pl (bilet online). Bilet na parking można również zakupić w kasie biletowej znajdującej się przy obiekcie (w kasie odbywa się sprzedaż z puli biletów, które nie zostały wykorzystane w dystrybucji online). Brak dostępnych biletów w kasie może skutkować brakiem możliwości zaparkowania na parkingu przy Błędnych Skałach.
 6. Czy wykupując bilet online mam pewność, że dostanę się na trasę turystyczną?
  - Tak, wykupienie biletu online gwarantuje kupującemu dostanie się na trasę turystyczną bądź wjazd na parking, w określonym dniu oraz określonej godzinie.
 7. Czy istnieje możliwość wejścia na trasę turystyczną bez zakupionego biletu online?
  - Tak, istnieje taka możliwość, ale w przypadku wykupionych wszystkich wejściówek na daną godzinę przez system rezerwacji online, nie będzie można zakupić biletu wejściowego w kasie. Może dojść do sytuacji, w której część grupy oczekujących nie zostanie wpuszczona na trasę turystyczną, ze względu na osiągnięcie limitu wejść na daną godzinę. W celu uniknięcia takich sytuacji prosimy o zakupy biletów online. Dodatkowo z uwagi na bardzo duże zainteresowanie trasami turystycznymi w sezonie wakacyjnym między godziną 10:00, a 15:00 przyjmujemy, że pula biletów do sprzedaży stacjonarnej może być bardzo trudno dostępna lub w ogóle niedostępna.
 8. Czy mogę dokonać zwrotu zakupu biletu online?
  - Nie, nie ma możliwości zwrotu zakupionego biletu online.
 9. Czy mogę dokonać zmiany terminu zakupionego biletu?
  -
  Dopuszczamy możliwość zmiany terminu wejścia na trasę turystyczną, jednak należy to zgłosić najpóźniej w dniu poprzedzającym datę skorzystania z usługi do godziny 12.00. Zgłoszenie należy przesłać na adres: udostepnianie@pngs.com.pl.
 10. Ponieważ pogoda jednak nie dopisała, nie udaliśmy się na Błędne Skały/Szczeliniec Wielki, czy mogę otrzymać zwrot za niewykorzystane bilety?
  - Nie. Dopuszczamy zmianę terminu wejścia na trasę turystyczną, jednak należy to zgłosić najpóźniej w dniu poprzedzającym datę skorzystania z usługi do godziny 12.00. Zgłoszenie należy przesłać na adres: udostepnianie@pngs.com.pl
 11. Przyjadę jednak innym samochodem na parking górny przy Błędnych Skałach. Czy mogę zmienić nr rejestracyjny podany w zamówieniu?
  - Tak. Należy to zgłosić najpóźniej do godziny 12.00 dnia poprzedzającego rezerwację na adres: udostepnianie@pngs.com.pl
 12. Nie dostałem potwierdzenia rezerwacji zakupu bileu online na skrzynkę e-mail, co zrobić?
  - Przede wszystkim przeszukać SPAM, jeśli tam go nie ma, należy skontaktować się z nami: udostepnianie@pngs.com.pl Sprawdzimy, czy w zamówieniu nie zaistniały błędy i wyślemy potwierdzenie ponownie.
 13. Co mam zrobić z biletem online? Jeżeli jest on imienny, to wystarczy okazać w kasie dowód tożsamości?
  - Okazywanie dowodu tożsamości nie jest wymagane. Bilet należy wydrukować lub zapisać w telefonie (lub innym urządzeniu mobilnym) i po przyjeździe okazać obsłudze danego obiektu turystycznego. Pobranie biletu może okazać się nieskuteczne w przypadku awarii sieci Internetowych przy naszych punktach dostępu Internetu, warto więc go pobrać na telefon wcześniej.
 14. Spóźniłem się na wjazd lub wejście na trasę turystyczną. Czy mój bilet traci ważność i nie mam prawa wejść na trasę?
  - Wszystko zależy od ilości osób przebywających na trasie turystycznej. W przypadku wolnych miejsc na trasie turystycznej obsługa w kasie może dokonać zmiany rezerwacji TYLKO I WYŁĄCZNIE NA GODZINĘ NASTĘPUJĄCĄ PO TEJ, NA KTÓRĄ BYŁA DOKONANA REZERWACJA. W przypadku spóźnienia większego niż godzina bilet traci ważność.
 15. Czy jestem narażony na dodatkowe koszty zakupując bilety online tytułem pośrednictwa płatności?
  - Nie, bilet ma taką samą cenę, jak w punkcie biletowym.
 16. Czy zakupując bilety wstępu online mogę zakupić bilety ulgowe lub zwolnione z opłaty?
  - Tak. W naszej ofercie online znajdują się również bilety wstępu ulgowe oraz bezpłatne. KAŻDA OSOBA posiadająca bilet online z ulgą, bądź bezpłatny jest zobowiązana posiadać przy sobie dokument upoważniający do zniżki lub zwolnienia z opłat. W przypadku braku w/w dokumentu turysta będzie zobowiązany do dopłaty w kasie biletowej na punkcie. Brak uregulowania należności będzie jednoznaczny z rezygnacją biletu wstępu.
 17. Chciałbym udać się do Schroniska na Szczelińcu, czy muszę wykupować bilet wstępu?
  - Nie, schronisko znajduje się przed wejściem na trasę turystyczną i nie jest wymagany żaden bilet wstępu.
 18. Nie chcę wjeżdżać na górny parking przy Błędnych Skałach samochodem. Czy istnieje parking, na którym będę mógł zaparkować samochód i udać się na wędrówkę pieszą?
  - Tak, naprzeciw drogi dojazdowej do Błędnych Skał, znajduje się bezpłatny parking YMCA. Ilość miejsc na parkingu jest ograniczona, dlatego zalecamy dla osób chcących zaparkować swój samochód zrobić to w godzinach porannych.
 19. Zarezerwowałem bilet ulgowy, jednak nie zabrałem dokumentów upoważniających do zniżki. Co w takim przypadku?
  - Osoba kontrolująca bilety poprosi o dopłacenie różnicy wynikającej z przysługującej zniżki w kasie biletowej znajdującej się obok wejścia. Odmowa uregulowania różnicy ceny wiąże się z niemożliwością wejścia na trasę turystyczną.
 20. Zaplanowałem wycieczkę grupową na Błędne Skały lub Szczeliniec Wielki. W jaki sposób mam zarezerwować bilet?
  - Każda grupa zorganizowana musi posiadać przewodnika górskiego z uprawnieniami na Sudety. Przewodnika należy zorganizować we własnym zakresie, można posłużyć się listą przewodników znajdującą się na stronie www.pngs.com.pl w zakładce turystyka. Następnie należy skompletować listę osób, z podziałem na bilety normalne i ulgowe. Za pośrednictwem strony internetowej i systemu rezerwacji online należy zakupić bilety wstępu zgodnie z przysługującymi zniżkami. Prosimy uwzględnić w liście osób wchodzących na trasę przewodnika (bilet zerowy) oraz opiekunów (nauczyciele nie mają zniżki). Podczas wstępu na trasę turystyczną każda osoba posiadająca bilet ulgowy jest zobowiązana pokazać dokument upoważniający do zniżki. Oczywiście, bilety zakupić może również każdy uczestnik z osobna.
 21. Zakupiłem bilet, podczas wejścia na trasę turystyczną nikogo z obsługi nie było na punkcie. Czy mam prawo wejść?
  - Najprawdopodobniej dostali się Państwo na trasę turystyczną poza godzinami obsługi tras turystycznych. W tym momencie, mogą Państwo wejść bez zakupu biletów. Jednakże, zakupiony bilet wstępu zapewnia Państwu ubezpieczenie w przypadku wypadku na trasie turystycznej w trakcie sezonu turystycznego. Informujemy również, że na terenie Parku można poruszać się wyłącznie od świtu do zmierzchu.
 22. Nie zakupiłem biletu, nie interesują mnie limity, postaram się wtargnąć na trasę turystyczną!
  - Trasy turystyczne są monitorowane, obsługa ruchu turystycznego niezwłocznie informuje Służbę Parku Narodowego Gór Stołowych o takich przypadkach. W sytuacji, kiedy turysta nie posiada biletu na trasie (podczas godzin obsługi trasy turystycznej) zostaje obciążony mandatem wysokości pięćdziesięciokrotności wartości biletu.
 23. Nie udało mi się wykupić biletów online na wybrany dzień, co mam zrobić?
  - Jeśli nie można wycieczki przełożyć na kolejny dzień, to bardzo nam przykro. Przy następnej wizycie w PNGS prosimy o rezerwację biletu we wcześniejszym terminie. Ustalone limity wstępu na trasy turystyczne nie podlegają zmianie.
 24. Czy autokar może przywieźć i wysadzić grupę na Błędnych Skałach?
  - Tak, może wysadzić pasażerów i zjechać najbliższym zjazdem. Jednak należy ponieść opłatę wysokości 70 zł za wjazd autokaru.
 25. Czy na pozostałe miejsca parkingowe na terenie PNGS mogę również zarezerwować bilet?
  - Nie, pozostałe parkingi na terenie PNGS są bezpłatne. W miejscowości Karłów znajdują się prywatne, odpłatne parkingi, nie należące do Parku Narodowego Gór Stołowych.
 26. Jak otrzymać fakturę za zakup biletu?
  - Podczas zakupu biletu ONLINE, jeżeli wyrażamy chęć uzyskania faktury, należy zaznaczyć pole „Chcę otrzymać fakturę” przed kliknięciem „Przejdź do płatności”. Faktura zostanie wystawiona automatycznie na podstawie wprowadzonych danych i wysłana na wskazanego e-maila.
  - Podczas zakupu biletu w punkcie kasowym należy poinformować kasjera o chęci otrzymania faktury VAT. Przy zakupie online istnieje możliwość wniosku o fakturę VAT. Faktura nie jest wystawiana automatycznie. Dokumenty przygotowywane są w kolejności składania zamówień, prosimy o cierpliwość. Przypominamy, że zgodnie z obowiązującymi przepisami fakturę należy wystawić nie później niż w terminie czternastu dni od zakończenia miesiąca sprzedaży towaru lub wykonania usługi.
  Jeśli masz więcej pytań, zachęcamy do zapoznania się z Regulaminem usługi oraz Regulamin sprzedaży online lub do kontaktu mailowego udostepnianie@pngs.com.pl (codziennie w godzinach 7.00–15.00) lub telefonicznego +48 748 654 925 (codziennie, z wyjątkiem świąt, w godzinach 10.00–12.00).
  Na terenie Parku nie zawsze jest dostępny internet. Zachęcamy do zakupu biletu jeszcze przed wyruszeniem w Góry Stołowe – w miejscu zakwaterowania. Kontrola biletu na punktach wejścia może odbywać się "offline", w przypadku awarii internetu.
 27. Co oznacza skrót PNGS?
  - Park Narodowy Gór Stołowych
 28. Czy na teren PNGS można wprowadzać psy?
  - Miejscami do wprowadzania psów na otoku i w kagańcu (rasy uznane za niebezpieczne i ich mieszańce, a także psy agresywne), są piesze i rowerowe szlaki turystyczne z wyjątkiem szlaków pieszych i rowerowych przebiegających przez obszary ochrony ścisłej i czynnej oraz wyznaczone w okresie zimowym trasy narciarskie. Ograniczenia powyższe nie dotyczą psów asystujących w rozumieniu art. 2 pkt 11 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.
  Uwaga! Psy nie mogą być wprowadzane na trasy turystyczne Błędne Skały oraz Szczelniec Wielki.
 29. Czy grupa zorganizowana musi posiadać przewodnika?
  - Tak, musi to być przewodnik górski z uprawnieniami na Sudety. Jeden przewodnik na grupę nieprzekraczającą liczbę 50 osób.
 30. Czy PNGS zapewnia przewodników dla grup?
  - Nie, natomiast można skorzystać z listy kontaktowej przewodników górskich sudeckich publikowanej pod adresem: http://www.pngs.com.pl/pl/turystyka/turyst10.html
 31. Czy można dojechać samochodem/autokarem/motocyklem na Błędne Skały?
  - Wjazdy i zjazdy odbywają się wyłącznie w sezonie turystycznym zgodnie z harmonogramem umieszczonym na stronie internetowej PNGS oraz informacjami w terenie.
 32. Czy na Szczelińcu Wielkim i Błędnych Skałach znajdują się punkty gastronomiczne?
  - Na Szczelińcu znajduje się Schronisko PTTK "Na Szczelińcu" którę prowadzi gastronomię, natomiast na Błędnych Skałach nie ma żadnych punktów gastronomicznych.
 33. Czy poza sezonem turystycznym wejście na Szczeliniec i Błędne Skały jest możliwe?
  - Wejście na ww. obiekty poza sezonem turystycznym jest możliwe tylko na własną odpowiedzialność, ze względu na trudne warunki zimowe (śnieg, lód).
 34. Czy wejście na Błędne Skały i Szczeliniec Wielki obowiązuje ten sam bilet?
  - Nie, bilety kupuje się osobno na daną trasę turystyczną.
 35. Jaka jest cena biletów wejścia na Błędne Skały i Szczeliniec Wielki oraz wjazdów na Błędne Skały ?
  - Bilet normalny 12zł, bilet ulgowy 6zł.
  Wjazdy:
  - samochód osobowy lub motocykl 30zł
  - autokar 70zł
  - samochód osobowy przewożący osoby niepełnosprawne 15zł
 36. Do którego roku życia dzieci nie płacą za wstęp?
  - Do 7 roku życia dzieci wchodzą bezpłatnie.
 37. Ile czasu zajmuje wejście na Szczeliniec Wielki?
  - Około 40 minut (z parkingów znajdujących się w Karłowie).
 38. Ile czasu zajmuje przejście przez Szczeliniec Wielki?
  - Około 1h 30 min.
 39. Ile czasu zajmuje przejście przez labirynt Błędne Skały?
  - 45 minut.
 40. Jak można przejść z Błędnych Skał na Szczeliniec i ile czasu to zajmuje?
  - Głównym Szlakiem Sudeckim im. M. Orłowicza (szlak czerwony)
  Czas przejścia ok. 2,5 h.
 41. Jak można przejść ze Szczelińca na Błedne Skały i ile czasu to zajmuje?
  - Głównym Szlakiem Sudeckim im. M. Orłowicza (szlak czerwony)
  Czas przejścia ok. 2,5 h.
 42. Jak najlepiej dojechać do Błędnych Skał i Szczelińca Wielkiego?
  - Samochód osobowy - drogą wojewódzką nr. 387 (Szosa Stu Zakrętów)
  Autobus/bus przystanek ul. Zdrojowa i ul. 1-go Maja. ZACHĘCAMY DO WYBORU KOMUNIKACJI ZBIOROWEJ.
 43. Czy za bilety wstępu można płacić kartą płatniczą?
  - Tak, można płacić.
 44. Na jakiej wysokości n.p.m. znajduje się Szczeliniec, Błędne Skały, Kudowa Zdrój i Karłów?
  - Szczeliniec 919 m n.p.m.
  - Błędne Skały 852 m n.p.m.
  - Kudowa Zdrój od 370 do 420 m n.p.m
  - Karłów 754 m n.p.m.
 45. Jak daleko jest do Polany YMCA (parking) z Kudowy Zdrój?
  - 6 km (DW 387)
 46. Jak daleko jest z Polany YMCA (parking) do Błędnych Skał?
  - 4 km (szlak turystyczny niebieski).
  Czas przejścia ok. 1h.
 47. Jak daleko jest z Polany YMCA (parking) do Karłowa?
  - 4 km.
 48. Czy na terenie PNGS można rozpalić ognisko?
  - Miejsca do palenia ognisk i wyrobów tytoniowych, używania urządzeń do grillowania oraz źródeł światła o otwartym płomieniu, którymi są:
  a) Parking (Batorówek);
  b) Parking (Kształtna Łąka);
  c) Parking (Polana YMCA);
  d) Parking (Błędne Skały).
  Palenie ognisk dopuszczalne jest tylko w miejscach do tego celu wyznaczonych.
 49. Czy na terenie PNGS można biwakować?
  - Na terenie PNGS biwakowanie jest zabronione.
 50. Czy Szczeliniec Mały jest udostępniony dla turystów?
  - Szczeliniec Mały jest obszarem ochrony ścisłej na którym obowiązuje zakaz wstępu.
 51. Czy jest możliwe wejście na "Pielgrzyma"?
  - Od 1 stycznia do 31 lipca szlak turystyczny "zielony" na Pielgrzyma jest zamknięty z powodu ochrony zagrożonych gatunków zwierząt.
 52. Czy poza sezonem turystycznym (listopad-kwiecień) można wjechać na Błędne Skały?
  - Poza sezonem turystycznym droga dojazdowa jest zamknięta.
 53. Gdzie jest Muzeum Żaby?
  - Ekspozycja Muzeum Żaby nie jest w tej chwili udostępniana dla zwiedzających. Niewielką część eksponatów dawnego Muzeum Żaby zobaczyć można w holu Dyrekcji PNGS w Kudowie-Zdroju. Zapraszamy do odwiedzenia nowej ekspozycji prezentowanej w Ekocentrum PNGS (w miejscu d. Muzeum Żaby).
 54. Co znajduje się w Ekocentrum PNGS?
  - W Ekocentrum PNGS (w miejscu gdzie niegdyś prezentowane było Muzeum Żaby) zwiedzić można interaktywną ekspozycję poświęconą przyrodzie Gór Stołowych. Więcej informacji na stronie ekocentrum.pngs.com.pl.
 55. Czy wstęp do Ekocentrum jest płatny?
  - Nie, wstęp do Ekocentrum jest darmowy.
 56. Czy trzeba dokonać rezerwacji wstępu do Ekocentrum PNGS?
  - Tak, konieczne jest wcześniejsze zarezerwowanie wizyty w Ekocentrum na stronie ekocentrum.pngs.com.pl. Rezerwacja i wstęp są bezpłatne.
 57. Czy na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych można zbierać jagody lub grzyby
  - Tak, ale wyłącznie w miejscach wyznaczonych przez Dyrektora PNGS w zarządzeniu nr 6/2023.

Park Narodowy Gór Stołowych
ul. Słoneczna 31   
57-350 Kudowa Zdrój
tel. +48 74/ 8661-436, +48 74/ 8662-097
fax. +48 74/ 8654-918
pngs@pngs.com.pl

Copyright by Park Narodowy Gór Stołowych