Strona główna projektu: www.ekodzieciaki.pl
"Małe czy duże przyda się naturze" - pod takim hasłem ruszył projekt Ministerstwa Środowiska promujący różnorodność biologiczną i działania na rzecz ekosystemów wśród dzieci, wychowawców przedszkoli i nauczycieli klas I - III szkół podstawowych.
Więcej informacji na temat projektu oraz scenariusze lekcyjne i zestawy zadań edukacyjnych dla dzieci znajdują się na stronie www.lekcjeznatury.pl
Zachęcamy do odwiedzenia tej strony i korzystania z zawartych na niej materiałów.
Mikroprojekt "Wsparcie edukacji ekologicznej na Pograniczu Kłodzkim" współfinansowany ze środków
Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa
za pośrednictwem Euroregionu Glacensis w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska - Rzeczpospolita Polska 2007 - 2013
Dnia 14 czerwca 2013 roku w ramach realizacji mikroprojektu "Wsparcie edukacji ekologicznej na Pograniczu Kłodzkim" współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Glacensis w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska – Rzeczpospolita Polska 2007 – 2013 odbyło się seminarium "Ochrona przyrody i edukacja ekologiczna na Pograniczu Kłodzkim". W seminarium udział wzięło 30 osób, w tym 7 z Republiki Czeskiej i 23 z Polski.
Seminarium pozwoliło na zapoznanie się, nawiązanie kontaktów oraz wymianę doświadczeń w zakresie ochrony przyrody pomiędzy przedstawicielami gmin i samorządów oraz organizacji związanych z ochroną przyrody na Pograniczu Kłodzkim. Prelekcje przybliżyły zagadnienia związane z ochroną przyrody i edukacją ekologiczną w Czechach Polakom oraz w Polsce Czechom. W trakcie sesji terenowej uczestnicy zapoznali się z walorami przyrodniczymi Parku Narodowego Gór Stołowych, zwiedzili i zdobyli najwyższy szczyt Gór Stołowych – Szczeliniec Wielki. Program seminarium.
W dniu dzisiejszym tj. 26.07.2013 uruchomiona została czeska wersja językowa strony internetowej Parku Narodowego Gór Stołowych. Tłumaczenie tekstu strony wykonane zostało w ramach realizacji mikroprojektu "Wsparcie edukacji ekologicznej na Pograniczu Kłodzkim" współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Glacensis w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska - Rzeczpospolita Polska 2007 - 2013
Dnia 9 sierpnia 2013 roku w ramach realizacji mikroprojektu "Wsparcie edukacji ekologicznej na Pograniczu Kłodzkim" współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Glacensis w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska – Rzeczpospolita Polska 2007 – 2013 zakończono wymianę stanowisk edukacyjnych na ścieżce edukacyjnej "Płazy". treści tablic zostały przetłumaczone na język czeski, dzięki czemu możliwe stało się kształtowanie postaw proekologicznych wśród dzieci, młodzieży oraz dorosłych z terenu całego Pogranicza Kłodzkiego.
Dnia 21 września 2013 roku w ramach realizacji mikroprojektu "Wsparcie edukacji ekologicznej na Pograniczu Kłodzkim" współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Glacensis w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska – Rzeczpospolita Polska 2007 – 2013 odbyła się wycieczka dla nauczycieli pn. "Ochrona przyrody i edukacja ekologiczna na Pograniczu Kłodzkim"do czeskiej części Gór Stołowych. Wycieczka pogłębiła wiedzę uczestników w zakresie znajomości regionu Gór Stołowych po czeskiej stronie Pogranicza oraz poszerzyła znajomość dotyczącą form ochrony przyrody w Czechach oraz działalności edukacyjnej CHKO Broumovsko. Program wycieczki.
Dnia 25.10.2013 roku w ramach realizacji mikroprojektu "Wsparcie edukacji ekologicznej na Pograniczu Kłodzkim" współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Glacensis w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska – Rzeczpospolita Polska 2007 – 2013 wydano przewodnik dla dzieci po Parku Narodowym Gór Stołowych w języku czeskim "Zápisník objevitele Můj park - Moje krajina" w nakładzie 3500 egzemplarzy oraz zakładki edukacyjne w języku czeskim w nakładzie 3500 sztuk. Tłumaczenie treści na język czeski wykonano w ramach realizacji projektu. "Zápisník objevitele " Můj park - Moje krajina"" stanowi doskonałe narzędzie edukacji przyrodniczej i ekologicznej, wyjaśnione są w nim liczne pojęcia związane z ochroną przyrody oraz zachodzącymi w niej procesami, są to pojęcia uniwersalne i ponadgraniczne.
Strona główna projektu www.czymskorupka.pl
Park Narodowy Gór Stołowych w 2006 roku przystąpił do realizacji programu edukacji środowiskowejpn:
"Czym skorupka za młodu nasiąknie... czyli jak pokochać przyrodę, żeby ona pokochała nas".
Program został przygotowany i opracowany przez Gorczański Park Narodowy. Adresowany jest do nauczycieli i uczniów nauczania zintegrowanego. Obejmuje cykl 10 zajęć (głównie terenowych) w każdej z klas. Jego autorkami są: Mariola Stefanik i Krystyna Popko - Tomasiewicz.
15 listopada odbyły się pierwsze warsztaty szkoleniowe dla nauczycieli klas I - III, którzy biorą udział w programie. W tym dniu do dyrekcji PNGS przybyło 32 panie z 10 okolicznych szkół.
Spotkanie rozpoczęło się słowami dyr. Krzysztofa Baldego,
który przywitał wszystkich i wyraził swoje zadowolenie ze współpracy PNGS i
szkół. Podkreślił znaczenie takowej jako wkładu w edukację lokalnej społeczności.
W promieniach jesiennego słońca wykonaliśmy kilka zadań: gier i zabaw
do realizacji na zajęciach z uczniami (min. mapa dźwiękowa, mikrokosmos), ponieważ
samodzielnie doświadczając własne odczucia przekazujemy uczniom, a przeżywając emocje
stajemy się wrażliwi na otaczający nas świat i wszędobylskie elementy przyrody. Jest to
zgodne z jednym z podstawowych celów programu: JESTEŚMY WRAŻLIWI!!!
Każda z uczestniczek została wyposażona w pakiet edukacyjny do realizacji programu z przewodnikami do ćwiczeń, kartami pracy i planszami demonstracyjnymi, płytami CD: z głosami płazów i ptaków; prezentacją programu.
W warsztatach uczestniczyły także autorki programu z GPN - wspierały nas swoim kilkuletnim doświadczeniem.
tekst: Dorota Duszyńska
15 lutego 2007 odbyły się zimowe warsztaty dla nauczycieli biorących udział
w programie edukacyjnym "Czym Skorupka
za młodu nasiąknie... czyli jak pokochać przyrodę, żeby ona pokochała nas".
Tematyka warsztatów była zimowa jednak pogoda typowo listopadowa więc zajęcia odbywały się w dyrekcji
PNGS w Ośrodku Dydaktyczno-Muzealnym.
Rozpoczęliśmy od rozbudzenia własnej wrażliwości - i w ramach ćwiczeń "Otwieramy uszy, oczy, nosy, ręce...- poznajemy przyrodę wszystkimi zmysłami" każda z pań miała za zadanie odszukać przedmiot o określonej właściwości np. ostry, suchy itp.
Tym razem realizowane były zagadnienia z zakresu "Poznajemy i chronimy powietrze w naszej miejscowości" oraz "Jak różnorodny jest świat przyrody". Aby chronić trzeba było najpierw sprawdzić czy powietrze istnieje. Okazało się, że gdy wstawimy butelkę z balonikiem do gorącej wody powietrze ogrzewa się, wypełnia balonik i dzięki temu unosi się on do góry. Doświadczenie to pozwoliło nam jednogłośnie wysnuć wniosek - powietrze, choć go nie widać jest w butelce!!!
Różnorodność świata przyrody obserwowaliśmy przyglądając się drzewom. Rozpoczęliśmy nasze obserwacje od ogólnego poznania wybranych gatunków drzew, aż po wnikliwy ogląd blizn i pączków liściowych.
W większości ćwiczeń pracowaliśmy w grupach, a każda z 5 grup miała swoją wyjątkową nazwę i nie mniej wyjątkowy okrzyk.
Frekwencja na warsztatach i zaangażowanie pań w realizację zadań jest doskonałym potwierdzeniem celowości programu i jego atrakcyjności.
Autor: Dorota Duszyńska
Zakończył się już cykl warsztatów szkoleniowych dla nauczycieli, biorących udział w programie "Czym skorupka za młodu nasiąknie...".
10 maja 2007 roku odbyły się czwarte, ostatnie warsztaty z tej serii.
Ich tematyka związana była z wiosną, łąką i ptasimi koncertami.
Rozpoczęliśmy od prezentacji 4 gatunków ptaków bardzo popularnych w okolicach Kudowy Zdr. Były to: pokrzewka czarnołbista, kos, zięba i rudzik. Poznaliśmy biologię życia tych ptaków, słuchaliśmy głosów z płyty zawartej w pakiecie. Jako utrwalenie zdobytej wiedzy wykonałyśmy rysunki, które można obejrzeć tutaj:
Po "ptasiej" części zajęć rozpoczęliśmy kolorową i pachnącą wiosennymi kwiatami partię programu. Majowa łąka kwieci się wieloma barwami. Wiele z kwiatów wtedy kwitnących to zioła wykorzystywane w codziennym życiu. I właśnie rozpoznawanie i odnajdywanie tych roślin było naszym zadaniem. Uczyliśmy się budowy kwiatów, tego jak wyglądają płatki korony u jaska rozłogowego, koniczyny łąkowej, przywrotnika pasterskiego czy trawy kupkówki pospolitej. Mówiliśmy skąd biorą się różnice w budowie kwiatów. Pytaliśmy się dlaczego jedne kwiaty mają delikatny, stonowany kolor, a inne są jaskrawe i intensywne. W odpowiedzi na te pytania określiliśmy jakie owady zapylają poszczególne gatunki roślin.
Warsztaty zakończyły się przy ognisku, gdzie podczas pieczenia kiełbasek dyskutowałyśmy nad dotychczas przeprowadzonymi zajęciami oraz nad realizacją programu w szkołach.
Do zobaczenia we wrześniu!!!
autor: Dorota Duszyńska
Od września 2007 roku program "Czym skorupka za młodu nasiąknie..." będzie realizowany w 10 szkołach.
Lista szkół biorących udział w programie:
Programem objętych jest ok. 500 uczniów klas I-III.
Do zobaczenia we wrześniu 2007 - tym razem już w szkołach Ziemi Kłodzkiej.
Dorota Duszyńska
Park Narodowy Gór Stołowych
ul. Słoneczna 31
57-350 Kudowa Zdrój
tel. +48 74/ 8661-436, +48 74/ 8662-097
fax. +48 74/ 8654-918
pngs@pngs.com.pl
Copyright by Park Narodowy Gór Stołowych