de gb cz Wybór czcionki standardowej Wybór czcionki średniej Wybór czcionki dużej    Wybór kontrastowej czcionki standardowej Wybór kontrastowej czcionki średniej Wybór kontrastowej czcionki dużej     Mapa strony internetowej PNGS

Góry Stołowe - kraina zrodzona z morza

To jest archiwalna wersja strony internetowej Parku Narodowego Gór Stołowych.
Aktualna strona dostępna jest pod adresem pngs.gov.pl.
Zapraszamy!

noclegi Karłów 10

_ Aktualności


Archiwalna wersja strony internetowej

11 marca 2024

To jest archiwalna wersja strony internetowej Parku Narodowego Gór Stołowych.

Aktualna strona dostępna jest pod adresem pngs.gov.pl.

Zapraszamy!


Szkolenie dla przewodników sudeckich

19 lutego 2024

PRZEWODNICY SUDECCY

Zapraszamy na szkolenie.

Kiedy:
08.03.2024 (piątek) godz. 17:00-19:00 LUB 09.03.2024 (sobota) godz. 11:00-13:00

Gdzie:
Ekocentrum PNGS ul. Słoneczna 31 Kudowa-Zdrój (za budynkiem dyrekcji)
UWAGA - parking z niewielką ilością miejsc.

Temat spotkania:
1. "Ekocentrum PNGS- poznajmy się" - prezentacja ekspozycji. Jak opowiadać innym o przyrodzie Gór Stołowych.
2. Informacje turystyczne przed rozpoczynającym się sezonem.

ILOŚĆ MIEJSC OGRANICZONA:
zapisy: d.mokrzycka@pngs.com.pl
Zapraszamy!


Silne oblodzenie

5 lutego 2024

Warunki na szlakach są bardzo trudne. Występuje SILNE OBLODZENIE, dlatego zalecamy, aby nie wyruszać w teren bez raczków lub odpowiedniego obuwia antypoślizgowego. Szczególną ostrożność należy zachować na schodach prowadzących na Szczeliniec Wielki.


Aktualizacja listy przewodników 2024

12 stycznia 2024

W związku z odnowieniem listy przewodników z uprawnieniami na Sudety, chętnych którzy chcą się na niej znaleźć prosimy o przesłanie wypełnionych oświadczeń. Proszę pamiętać o dołączeniu do oświadczenia czytelnego i aktualnego zdjęcia/skanu identyfikatora przewodnickiego.

Deklaracja oraz szczegółowe informacje na ten temat dostępne są pod adresem: https://www.pngs.com.pl/pl/turystyka/turyst10.html


Ferie zimowe z Parkiem Narodowym Gór Stołowych!

12 stycznia 2024

nagroda

W trakcie zimowych ferii serdecznie zapraszamy na zajęcia prowadzone przed edukatorów PNGS.

We wtorki – 16.01 i 23.01 spotykamy się o 12.00 w Ekocentrum (ul. Słoneczna 31, Kudowa-Zdrój) – będzie prelekcja o tropach zwierząt, będzie zwiedzanie ekspozycji z edukatorem, słowem będzie arcyciekawie. Przyjdźcie koniecznie!

W piątki, przez cały okres ferii (19.01., 26.01., 02.02., 09.02., 16.02., 23.02.), widzimy się w Centrum Szkoleniowo Edukacyjnym PNGS (KARŁÓW 10) na zajęciach o tropach zwierząt. Przy sprzyjających warunkach ruszymy także w teren, w poszukiwaniu tropów na śniegu. Wycieczkę dostosujemy do możliwości uczestników. Bez wahania napraszamy do przybycia wszystkich, niezależnie od wieku, zależnie jedynie od dobrego humoru uczestnika.

Do zobaczenia!

*W razie konieczności upewnienia się, że warto przyjść lub chcąc zadać pytania, podajemy tel. kontaktowy: 793 047 347.

Regulamin zajęć


PN Gór Stołowych nagrodzony!

5 stycznia 2024

nagroda

Park Narodowy Gór Stołowych otrzymał nagrodę za jedno ze swoich wydawnictw.

Miło nam poinformować, że nasze wydawnictwo "Krajobraz kulturowy Gór Stołowych - wędrówki w czasie i terenie", autorstwa prof. Agnieszki Latochy-Wites otrzymało I nagrodę w kategorii monografie, wydawnictwa popularnonaukowe i inne w 8. Międzynarodowym Konkursie "Najlepsze wydawnictwa o górach".


Informacja dot. zlikwidowanego Muzeum Żaby

Budynek Ekocentrum

Szanowni Turyści!

W związku z pojawiającymi się pytaniami przypominamy, że ekspozycja Muzeum Żaby została zlikwidowana w 2018r.

Jej miejsce zajęło Ekocentrum Parku Narodowego Gór Stołowych w którym zapoznać można się z interaktywną ekspozycją dot. przyrody i historii Gór Stołowych.

Więcej informacji o nowej ekspozycji, a także system rezerwacji zwiedzania znajduje się na stronie ekocentrum.pngs.com.pl.

Zapraszamy do zwiedzania Ekocentrum!


Koniec sezonu turystycznego

14 listopada 2023

koniec sezonu

SEZON TURYSTYCZNY OFICJALNIE ZAMKNIĘTY Trasy turystyczne na Szczelińcu Wielkim i w labiryncie Błędnych Skał są dostępne BEZPŁATNIE, nie jest prowadzona obsługa ruchu turystycznego. Na trasy można wejść bez zakupu biletu, ale na WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ.

Nie ma możliwości wjazdu na górny parking przy Błędne Skały – pojazdy możemy pozostawić na bezpłatnym parkingu YMCA i kierujemy się na Błędne Skały pieszo (szlak niebieski 3,5 km lub szlak zielony dydaktyczny 4,7 km) lub rowerem (droga dojazdowa na Błędne Skały 3,3 km).

Na okres zimowy toalety na górnym parkingu przy Błędnych Skałach są nieczynne, a toalet przenośnych nie ma.

Schronisko PTTK na Szczelińcu Wielkim jest czynne (o szczegóły prosimy pytać u źródła). Znajduje się tam toaleta, ale płatna.

W zakładce "Turystyka" na stronie www.pngs.com.pl znajdziemy aktualną mapę Parku Narodowego Gór Stołowych.

Wraz z pierwszymi opadami śniegu zostanie zamknięta trasa letnia na Szczelińcu Wielkim (przejście przez Piekielną Kuchnię, Piekło, Czyściec, Niebo), udostępniona w tym czasie zostaje trasa zimowa, prowadząca przez Afrykę. Równocześnie zamkniemy również schody zejściowe na Szczelińcu Wielkim – Wracamy trasą wejściową.

Skrzynki GEOCACHE tymczasowo (aż do otwarcia sezonu) znikną z terenu PNGS, będą aktywne w formie EARTHCACHE. Skrzynki fizyczne pozostaną w schroniskach NA SZCZELIŃCU I PASTERKA, w EKOCENTRUM oraz Centrum Szkoleniowo-Edukacyjnym w Karłowie.

Uprzejmie prosimy o niepozostawianie po sobie śmieci oraz zachowanie ostrożności podczas zwiedzania.


Odkrywca Parków Narodowych

6 lutego 2023

plakat_gra_ppn

Zachęcamy do poznawania Polskich Parków Narodowych dzięki grze on-line odkrywcaparkownarodowych.pl

Podczas rozgrywki odwiedzając poszczególne parki narodowe zgłębisz tajniki o nich. Do dyspozycji masz przewodnik gdzie znajdziesz informacje na temat każdego z parków, a także Atlas – to nieoceniona pomoc dla każdego Odkrywcy. W Atlasie znajdziesz ciekawostki, a także informacje o roślinach i zwierzętach występujących w parkach narodowych.

Odkrywaj Parki Narodowe i zdobywaj praktyczną wiedzę!


Zapisy na listę Przewodników Górskich Sudeckich 2023

16 stycznia 2023

Szanowni Przewodnicy!

W związku z odnowieniem listy przewodników z uprawnieniami na Sudety, chętnych którzy chcą się na niej znaleźć prosimy o przesłanie wypełnionych oświadczeń.

Proszę pamiętać o dołączeniu do oświadczenia czytelnego i aktualnego zdjęcia/skanu identyfikatora przewodnickiego.

Mają Państwo możliwość przesłania oświadczeń listownie na adres: Park Narodowy Gór Stołowych, ul. Słoneczna 31, 57-350 Kudowa Zdrój z dopiskiem "Zespół Udostępniania Parku" lub na adres e-mail: udostepnianie1@pngs.com.pl.

Zapisy będą przyjmowane do 31 marca 2023 roku. Wysłanie oświadczeń po tym terminie będzie skutkowało uzupełnieniem danych w aktualizacji listy na koniec czerwca 2023 roku, następnie na koniec sierpnia 2023 roku po tych terminach lista nie będzie już aktualizowana.

Prosimy o wysyłanie pełnej dokumentacji, niepełna nie będzie brana pod uwagę.

Formularz oświadczenia Przewodnika Górskiego Sudeckiego.


Elektro Parki – elektromobilność w parkach narodowych

7 listopada 2022

Elektro Parki

4 listopada 2022 r. Dyrektor Parku Narodowego Gór Stołowych Bartłomiej Jakubowski zawarł umowę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na sfinansowanie zakupu pojazdów zeroemisyjnych.

Umowa ta jest elementem projektu "Elektro Parki – elektromobilność w parkach narodowych" w ramach którego polskie parki narodowe zostaną doposażone w pojazdy elektryczne oraz stacje ładowania. Umowa została podpisana w Ministerstwie Klimatu i Środowiska w obecności m.in. minister klimatu i środowiska Anny Moskwy, wiceminister klimatu i środowiska Małgorzaty Golińskiej oraz Sławomira Mazurka, wiceprezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.


Zaproszenie do współpracy

10 grudnia 2021

Jesteś lokalnym producentem artykułów spożywczych, twórcą rękodzieła ludowego, producentem innych lokalnych produktów z regionu Sudetów? Przedstaw nam swoją ofertę.

Z rozpoczęciem nowego sezonu, chcielibyśmy zacząć wspierać wasze wartościowe produkty, które zjadą do nas z okolic, a nie z kontenerowca...

Chętnych zapraszamy do kontaktu: udostepnianie@pngs.com.pl


Stare odmiany drzew i krzewów owocowych

24 lutego 2021

Ochrona starych odmian drzew owocowych

Program "Ochrona i waloryzacja starych odmian drzew i krzewów owocowych w Górach Stołowych" ma na celu zachowanie, popularyzację w społeczeństwie i ochronę starych odmian jabłoni, grusz, czereśni i śliw oraz krzewów owocowych, z terenu Parku Narodowego Gór Stołowych i jego otuliny. Promujemy ideę zachowania naszego dziedzictwa sadowniczego w społeczeństwie.

W drugiej połowie dwudziestego wieku zaczęły powstawać towarowe, wielkoobszarowe sady, gdzie sadzono jedynie "przemysłowe" odmiany drzew owocowych. Odmiany te posiadają zwiększoną produktywność (wcześniej i silniej owocują), oraz cechy dostosowane do oczekiwań klientów (są: słodkie, soczyste, "ładne w kształcie") jednak wszystkie o bardzo podobnym smaku.

Dzisiaj, większa świadomość społeczeństwa o skażeniu środowiska, wymusza coraz wyraźniej stosowanie upraw bez nadmiernej chemizacji. Stąd konieczność powrotu do dawnych odmian, które przez dziesięciolecia radziły sobie świetnie w lokalnym środowisku bez chemii. Nasze działania w ramach programu, skupiają się głównie na poszukiwaniu i inwentaryzowaniu starych egzemplarzy drzew i krzewów (często w opuszczonych osadach i przydrożach), ich ochronie oraz zabiegach ratunkowych ( polepszenie warunków świetlnych, podparcie pochylonych drzew, usuwanie dzikich odrośli podkładkowych).

Kierujemy serdeczną prośbę do mieszkańców otuliny PNGS oraz okolic: Jeżeli macie informacje nt. rzadkich odmian drzew lub krzewów owocowych (miejsce występowania, informacje) prosimy dzwonić: +48 665 355 555

Więcej informacji na temat programu ochrony i waloryzacji starych odmian drzew i krzewów owocowych w Górach Stołowych.


Jak postępować w przypadku znalezienia padłego dzika?

09 grudnia 2019

Komunikat Głównego Inspektoratu Weterynarii w sprawie postępowania w przypadku znalezienia martwego dzika. Prosimy o zapoznanie się z procedurą i powiadamianie odpowiednich służb.

Treść komunikatu.

Treść komunikatu (PDF).


Miejsca noclegowe w Centrum Szkoleniowo Edukacyjnym PNGS

14 czerwca 2017

Park Narodowy Gór Stołowych zaprasza do korzystania z miejsc noclegowych w Centrum Szkoleniowo - Edukacyjnym PNGS w Karłowie.

Oferujemy miejsca w pokojach 1- 2- i 3- osobowych oraz apartamentach rodzinnych. Parking dla gości bezpłatny. WiFi dostępne w holu głównym.

Więcej informacji znaleźć można w zakładce miejsca noclegowe.


Zanim wyruszysz na szlak

26 maja 2017

Plakat zamin wyruszysz na szlak

Zarząd Główny PTTK jest organizatorem kampanii społecznej "ABC bezpiecznego wędrowania". Jej elementem jest akcja "Zanim wyruszysz na szlak".

Zachęcamy do zapoznania się z plakatem na którym znaleźć można wiele ważnych wskazówek dla osób przygotowujących się do wędrówki szlakami turystycznymi.


Loty dronów nad Parkiem

19 październik 2015

Przypominamy, że na podstawie art. 124, ust. 1 Ustawy z dnia 3 lipca 2002 r. Prawo Lotnicze (Dz.U. 2002 Nr 130 poz. 1112) zabrania się wykonywania lotów statkami powietrznymi z napędem nad obszarami parków narodowych. Oznacza to, że obowiązuje zakaz używania bezzałogowych statków powietrznych (dronów) na obszarze Parku Narodowego Gór Stołowych.

logo Aeris Futuro

Park Narodowy Gór Stołowych
ul. Słoneczna 31, 57-350 Kudowa Zdrój
tel. +48 74/ 8661-436, +48 74/ 8662-097
fax. +48 74/ 8654-918
GPS: 50° 26' 14" N 16° 15' 6" E
pngs@pngs.com.pl

Copyright by Park Narodowy Gór Stołowych

 
 
 
 
Valid HTML 4.01 Transitional